پوست

روش های درمان آکنه

روش های درمان آکنه

آکنه یکی از بدترین بیماری های پوستی است که ممکن است برای هر فردی به وجود آید و تغییر زیادی در ظاهر م خواهد گذاشت (خود من داشتم D:). اما روش های درمان آکنه آنقدر کارساز هستند که دیگر جای نگرانی نیست و شما می توانید به راحتی و با هزینه اندک آن را انجام دهید.پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شویم.

ممکن است آکنه در سطح پوست شما پخش شود و ممکن است پخش نشود که این تماما بستگی به نوع بسته شدن منافذ پوست شما دارد.این مشکل ممکن است برای هر فردی و در هرسنی به وجود آید و جزو بیماری های قابل درمان دسته بندی می شود.

آکنه چیست و چرا به وجود می آید؟

اغلب افراد تصور می کنند که خود آکنه یک ویروس یا باکتری می باشد! اما این طرز فکر کاملا غلط است و هیچ موجود زنده یا غیر زنده ای (ویروس) مستقیما در به وجود آمدن این بیماری نقش ندارد.بسته شدن منافذ پوست باعث بروز آکنه خواهد شد که دلایل بسته شدن عبارتند از :

 • چربی بیش از حد پوست (سبوم)
 • باکتری ها
 • هورمون ها
 • سلول های مرده سطح پوست
 • پیاز و ریشه مو

معمولا در سنین نوجوانی که فعالیت هورمون های بدن زیاد  یا در بعضی موارد از کنترل خارج می شود باعث بروز آکنه می شود.اما این بیماری پوستی در سنین بیشتر هم رویت شده است.در کشور آمریکا بیش از 17 میلیون نفر مبتلا به آکنه هستند که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود.یکی از اصلی ترین موارد برای درمان آکنه,شناسایی نوع آن می باشد که شامل التهابی و غیر التهابی می شود.خود این دو نوع هم به چندین گروه مختلف تقسیم می شوند :

 1. جوش های سر سیاه
 2. جوش های سر سفید
 3. جوش پاپول
 4. جوش چرکی
 5. کیست
 6. گره ای

خرید سرم صورت

همانطور که گفته شد روش های درمان آکنه مختلفی وجود دارند که می توانید با توجه شرایط و وضعیت مالی خود یکی از آنها را انتخاب کنید.دقت داشته باشید که حفظ و نگهداری از پوست بسیار مهمتر از درمان آن می باشد!

آکنه غیر التهابی

آکنه های غیر التهابی شامل جوش های سر سیاه و سر سفید می شوند که تورم ایجاد نمی کنند.درمان خانگی این نوع آکنه بسیار راحت تر از التهابی ها می باشد و در اغلب مواقع نیازی به نسخه پزشک نیست.بهترین روش درمان آکنه غیر التهابی,استفاده از سالیسیلیک اسید می باشد.این اسید به طور طبیعی پوست را لایه برداری می کند،سلولهای مرده پوست را که منجر به جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید می شوند از بین می برد. از این ماده در پاک کننده ها,تونرها و مرطوب کننده ها استفاده می شود.

جوش های سرسیاه (کمدون های باز)

جوش های سر سیاه در اثر مسدود شدن منافذ پوست با چربی های طبیعی (سبوم) و سلول های مرده به وجود می آیند.بالای این منافذ بر عکس سایر نقاط باز می ماند و این باعث سیاه دیده شدن این نوع جوش می شود.

جوش های سر سفید (کمدون بسته)

جوش های سر سفید هم دقیقا مانند سر سیاه تشکیل می شوند.اما برخللاف جوش های سرسیاه,قسمت بالایی آنها بسته می شود و یک حالت برامدگی به پوست می دهند که چندان جالب نیست.درمان این نوع جوش ها به نسبت سخت تر است,زیرا منافذ بسته می باشند و بهتر است از سالیسیلیک اسید برای آن استفاده کنید.در حال حاظر رتینوئیدهای موضعی بهترین نتیجه را برای جوش های سر سفید دارند که کرم آداپالن حاوی این ماده می باشد و می توانید از فروشگاه مازیبا تهیه کنید.اگر این کرم کارساز نبود,می توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا برای شما یک رتینوئید قویتر تجویز کند.

آکنه های التهابی

این نوع آکنه معمولا به شکل جوش های قرمز و التهابی دیده می شوند.روش های درمان آکنه به نسبت سخت تر از آکنه های غیر التهابی می باشند.اگرچه سبوم و سلول های مرده در به وجود آمدن آکنه های التهابی نقش دارند,اما نمی توان از تاثیر باکتری ها چشم پوشی کرد.باکتری ها می توانند باعث ایجاد عفونت در زیر سطح پوست شوند.این ممکن است منجر به ایجاد لکه های آکنه ای دردناک شود که از بین بردن آن کار به نسبت دشواری می باشد.

ترکیبات دارای بنزوئیل پراکسید می توانند باعث از بین رفتن باکتری های زیر پوستی و همچنین چربی اضافی (سبوم) شوند.ممکن است پزشک برای درمان آکنه های التهابی شما,یک آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی به همراه بنزوئیل پراکسید تجویز کند.همچنین می توانید از رتینوئیدهای موضعی برای از بین بردن پاپول ها و جوش های التهابی کمک بگیرید.

پاپول ها

پاپول های زمانی نمایان می شوند که دیواره های منافذ پوست در اثر التهاب بیش از حد,شکسته می شوند.این مشکل باعث ایجاد منافذ مسدود شده که معمولا به رنگ صورتی هستند,می شوند.مراقب باشید که خیلی به نواحی حاوی جوش های پاپول دست نزنید که پوست بسیار حساسی دارند.

جوش های چرکی

این نوع جوش ها,در هنگام خراب شدن دیواره منافذ پوستی شکل می گیرند.درون این جوش ها از مواد چرک پر شده است و سر آنها معمولا به رنگ زرد یا سفید دیده می شود.از بین بردن این نوع جوش ها کار بسیار راحتی می باشد و می توانید بعد از مدت با دست یا موچین درون آنها را خالی کنید.

کیست

کیست ها می توانند در صورت مسدود شدن منافذ توسط ترکیبی از باکتریها،سبوم و سلولهای مرده پوست ایجاد شوند.این نوع گرفتگی در اعماق پوست رخ می دهد.این برجستگی های قرمز یا سفید رنگ بزرگ,اغلب دردناک هستند (هنگام لمس شدن). کیست بزرگترین شکل آکنه بوده و تشکیل آن معمولاً در نتیجه عفونت شدید است.معمولا برای درمان کیست از ایزوترتینوئین که توسط پزشک تجویز شده,استفاده می شود.اما در موارد بسیار شدیدتر,پزشک متخصص با یک جراحی کوچک اقدام به در آوردن کیست می کند.

گره ای

این نوع جوش های کمی حادتر از پاپول ها هستند و در عمق پوست رخ می دهند.قرمزی بیش از حد در اثر بسته شدن منافذ پوست یکی از نشانه های بارز این بیماری می باشد.از آنجا که این نوع جوش ها عمیق هستند,نمی توانید از درمان های خانگی استفاده کنید و حتما باید با تجویز پزشک متخصص دارو مصرف کنید.پزشک یا متخصص پوست احتمالاً دارو خوراکی ایزوترتینوئین (Sotret) را برای شما تجویز می کند.این ماده از نوعی ویتامین A ساخته می شود که باید به مدت چهار تا شش ماه روزانه مصرف شود.این دارو غذه های چربی موجود در پوست را کوچک تر می کند که روش اصلی درمان این نوع بیماریست.

خب امیدواریم این مقاله هم برای شما عزیزان مفید بوده باشه و اگر سوالی دارید می توانید از بخش نظرات استفاده کنید تا کارشناسان گروه مازیبا به آن پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *